بانک اطلاعاتی به چه معنی است؟

بانک اطلاعاتی به چه معنی است؟

بانک اطلاعاتی همان پایگاه داده است که مجموعه ای سازمان دهی شده از اطلاعات یا داده ها به شمار می رود. در این مقاله قصد داریم پاسخ جامعی به این پرسش دهیم که معنای پایگاه داده چیست و به شرح همه موارد مربوط به آن بپردازیم. همچنین در ادامه مفاهیم مقدماتی و پایه را در این باره توضیح خواهیم داد. با این مقاله همراه شوید و آن را تا انتها مطالعه کنید.

منظور از بانک های اطلاعاتی یا پایگاه داده چیست؟

بانک اطلاعاتی یا همان پایگاه داده که دیتابیس نیز نامیده می شود را می توان مجموعه ای از اطلاعات سازمان دهی شده در نظر گرفت که دسترسی به آنها و همچنین مدیریت و به روزرسانی آنها به راحتی امکان پذیر است.

به عبارت بهتر و ساده تر می توان این گونه گفت که این نوع بانک محلی است که ذخیره سازی اطلاعات یا همان داده ها در آن صورت می گیرد. بانک های اطلاعاتی کامپیوتری اغلب انباشتی از رکوردهای داده دارد.

به عنوان مثال این رکوردهای داده ممکن است اطلاعاتی در مورد تراکنش های مالی یا تعاملات مرتبط با مشتریان را داشته باشند. داده یا همان دیتا را می توان مفهومی اساسی در پایگاه داده به شمار آورد. در نتیجه برای درک بهتر مفهوم پایگاه داده، ابتدا باید پاسخ پرسش «داده چیست؟» روشن شود.

داده چیست؟

به بیانی ساده، داده را می توان حقایق یا اطلاعاتی به شمار آورد که مربوط به هر شی یا موجودیت مورد نظر است. داده، جمع آوری یک واحد اطلاعاتی متمایز است. از داده به شکل های گوناگونی در قالب عدد، متن، رسانه و سایر موارد استفاده می شود.

از لحاظ محاسباتی، دیتا (داده) اطلاعاتی است که ترجمه آنها برای انتقال و پردازش بهینه به یک قالب مشخص ممکن است. برای مثال مواردی مانند نام، قد، سن، وزن و موارد دیگر می تواند داده هایی مربوط به یک شخص باشد. یک تصویر، یک فایل متنی و مواردی مشابه نیز می توانند داده نامیده شوند.

برخی اصطلاحات مهم در زمینه داده ها – متعلقات ساختاردهی داده در بانک اطلاعاتی

تعدادی اصطلاح مهم و کلیدی می توانند به درک بهتر مفهوم داده کمک کرده و ارتباط آن با پایگاه داده را آسان تر کنند. این اصطلاحات را در حقیقت می توان متعلقاتی برای طبقه بندی و ساختاردهی داده ها در پایگاه داده به شمار آورد. در ادامه تعریف هر کدام از این اصطلاحات به اختصار ارائه شده است:

 • فیلد: در یک پایگاه داده، فیلد جزئی ترین اطلاعات (داده ها) در مورد رویدادها، اشیا، افراد و تراکنش ها را دارد.
 • رکورد: یک رکورد را می توان مجموعه ای از فیلدهای مرتبط به شمار آورد.
 • جدول: مجموعه ای از رکوردها محسوب می شوند که نامی مشخص دارد.
 • بانک اطلاعاتی: مجموعه ای از جدول های مرتبط را می گویند که می توان آن را پایگاه داده نیز نامید.

فهرست فوق می تواند نشان دهنده این موضوع باشد که اساسی ترین و کوچک ترین عنصر در یک پایگاه داده، داده است که سازمان دهی آن با استفاده از متعلقاتی مانند فیلد، رکورد و جدول در آن امکان پذیر خواهد بود.

در چنین مضمونی، محتوای یک فیلد، داده نامیده می شود. در حال حاضر می توان با توجه به درک مفهوم داده و آشنایی با اصطلاحات مرتبط به ارائه شرحی دقیق تر برای پایگاه داده پرداخت.

مفهوم

مجموعه ای ساختار یافته (سیستماتیک) از داده ها، بانک های اطلاعاتی نام می گیرند. بانک های اطلاعاتی، پشتیبانی از امکان ذخیره سازی الکترونیکی و کار با داده ها را انجام می دهند. این بانک ها، ساده سازی مدیریت داده ها را اجرا می کنند.

بانک اطلاعاتی در کامپیوتر چیست؟

دفتر بایگانی در دانشگاه ها و مجموعه ها را می توان بانک های اطلاعاتی در نظر گرفت. اما در حال حاضر، کاربرد مفهوم بانک های اطلاعاتی بیشتر مربوط به دنیای کامپیوتر است. در نتیجه ممکن است این پرسش مطرح شود که بانک های اطلاعاتی در کامپیوتر چیست؟

پاسخ این است که پایگاه داده یا بانک های اطلاعاتی در کامپیوتر را می توان مجموعه ای از اطلاعات یا داده های ساختار یافته در نظر گرفت که ذخیره آنها به صورت الکترونیکی در یک سیستم کامپیوتری انجام می شود.

اجزای پایگاه داده چیستند؟

یکی از مهم ترین پرسش ها در مورد پایگاه داده این است که اجزای تشکیل دهنده یک پایگاه داده چیست؟ در نتیجه در این بخش به پنج جزء اساسی یک پایگاه داده اشاره می شود.

سخت افزار

سخت افزار، دستگاه های فیزیکی و الکترونیکی مانند کامپیوترها و هارد دیسک ها است که نقش مهمی در ایجاد یک بانک اطلاعاتی و نگهداری آن دارد.

نرم افزار

نرم افزار را می توان مجموعه ای از برنامه ها در نظر گرفت که استفاده از آنها برای مدیریت و کنترل بانک های اطلاعاتی صورت می گیرد. سیستم عامل، نرم افزار پایگاه داده، نرم افزار مربوط به شبکه و اپلیکیشن مواردی هستند که به کارگیری آنها به منظور دسترسی به داده ها خواهد بود.

داده ها

داده ها را اطلاعات خامی می دانند که سازمان دهی و پردازش آنها الزامی است تا کشف کرد که ساختار و نظم موجود در آنها چگونه است.

به کارگیری بانک های اطلاعاتی به منظور مستندسازی، یکپارچه سازی، کنترل و هماهنگ سازی استفاده از داده ها در یک مجموعه است.

دستورالعمل ها

دستوراتی که در یک سیستم مدیریت پایگاه داده برای برخی اهداف مورد استفاده قرار می گیرند، دستورالعمل ها یا پروسیجرها هستند. این اهداف عبارتند از:

 • راه اندازی و نصب
 • وارد شدن به حساب کاربری و خارج شدن از آن
 • مدیریت عملیات روزمره
 • پشتیبان گیری از داده ها
 • ایجاد گزارش های گوناگون

زبان دسترسی به بانک اطلاعاتی

زبان دسترسی به پایگاه داده، زبانی است که به کارگیری آن برای کدنویسی دستورات مورد نیاز برای دسترسی، به روزرسانی و حذف داده های ذخیره شده در پایگاه داده خواهد بود.

کاربران می توانند کدنویسی دستورات را قبل از ارسال به بانک اطلاعاتی انجام دهند و از یک زبان دسترسی به پایگاه داده استفاده کنند. با استفاده از چنین زبانی، ایجاد یک پایگاه داده جدید، ساخت جدول، وارد کردن یا حذف داده ها از طریق کاربران امکان پذیر است.

کاربرد بانک اطلاعاتی چیست؟

تعدادی از کاربردها و مزایای بانک های اطلاعاتی عبارت است از:

 • انتزاع داده
 • کنترل افزونگی داده ها
 • ناسازگاری حداقلی داده ها
 • ساده سازی کار با داده ها
 • امکان به اشتراک گذاشته شدن داده ها
 • امنیت داده ها
 • دسترسی همزمان
 • کمک به تصمیم گیری بر اساس داده ها

کلام آخر

مزایای بانک اطلاعاتی را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم که محتوای آن به مواردی مانند مفهوم، اجزا و کاربرد در این زمینه اشاره کرده است.

تولیدات به عنوان نوعی خدمات نرم افزاری تحت وب است که می تواند تولیدی های کشور را معرفی کند. تولید کنندگان، صنایع، ارائه دهندگان خدمات و غیره می توانند عضو این مجموعه شوند. به این منظور باید مدارک قانونی خود را به مجموعه ارائه دهند و منتظر ارزیابی میزان اعتبار مدارک توسط مجموعه تولیدات باشند.

این امر سبب می شود که جستجوگران، حس اعتماد بیشتری به این مجموعه داشته باشند و با خیالی آسوده به جستجو بپردازند و به اطلاعات صحیح و معتبر دست پیدا کنند.

دیدگاه ها

نظری یافت نشد

دیدگاه خود را ثبت کنید

امتیاز:
1401/7/24

مطالب مرتبط

پلتفرم تولیدات علاوه بر اینکه گام به گام تا پیشرفت کسب و کارتان همراه با شماست، سعی بر آن دارد تا اطلاعات تخصصی را که هر مدیر و دارنده ی کسب و کاری باید بداند، در اختیار شما بگذارد و علاوه بر ساختن حرفه ای مجموعه تان، مدیران حرفه ای نیز پرورش دهد.

مقاله ای یافت نشد

کمپانی مرتبط