تولیدات ایران بیشتر در چه زمینه‌هایی است؟

تولیدات ایران بیشتر در چه زمینه‌هایی است؟

شاید برای شما سؤال شده باشد که تولیدات ایران بیشتر در چه رده‌هایی هستند؟ ما در این مقاله محصولات صنعتی کشور ایران را مورد بررسی قرار می‌دهیم و همچنین به مهم‌ترین محصولات تولیدی اشاره خواهیم کرد.

جایگاه صنعتی ایران

ابتدا بهتر است ببینیم که تولیدات ایران، این کشور را در چه جایگاهی میان سایر کشورها قرار داده است. صنعت 37.7 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد که بعد از بخش‌های خدماتی، دومین بخش مهم اقتصاد به شمار می‌رود.

این واحدهای صنعتی با منابع مالی بانک‌ها و مؤسسات مالی راه اندازی می‌شدند و به رشد خود می‌رسیدند. اما تحریم‌های بانکی غربی علیه این کشور و تشدید مشکلات اقتصادی باعث شد، تأمین مالی پروژه‌های صنعتی بسیار سخت‌تر انجام شوند؛ بنابراین اقتصاد ایران فرصت کمتری برای راه‌اندازی واحدهای صنعتی داشت.

اهمیت این صنایع کوچک زمانی آشکار می‌شوند که بدانیم این صنایع 92 درصد از مجموع واحدهای صنعتی فعالی را به خود اختصاص داده‌اند (در این کشور). همچنین 17 درصد از تولیدات صنعتی در این کشور به وسیله این واحدهای صنعتی کوچک و متوسط انجام می‌شوند.

این واحد‌های کوچک برای 45 درصد از جمعیت فعال اشتغال ایجاد کرده است، به همین دلیل باعث اهمیت بالا در اقتصاد شده‌اند. هرچند با وجود تحریم‌های سنگین اقتصادی و عدم دسترسی به صنایع و بازارهای دنیا ایران با سرعت کمتری توسعه پیدا کرد، اما ثابت کرده است که در این زمینه‌ها پتانسیل بالایی دارد!

حوزه فناوری و علمی

با وجود تمام این مشکلات اقتصادی و تکنولوژی، ایران در سال‌های اخیر پیشرفت چشم‌گیری به خصوص در زمینه فناوری و علمی داشته است. اما پیشرفت تولیدات ایران بیشتر در زمینه‌های صنایع پتروشیمی، داروسازی، هوافضا، صنایع دفاعی و صنایع سنگین بوده است.

اگرچه روند سرعت و رشد به خاطر وجود تحریم‌های بانکی کند شدند، اما هیچ وقت متوقف نگشتند!

صنایع غذایی

تولیدات ایران در زمینه صنایع غذایی هم یکی دیگر از بعدهای مهم صنایع این کشور به حساب می‌آیند. این شاخه برای 16.1 درصد از نیروی شاغل در بخش صنعت فرصت شغلی ایجاد کرده است! ایران هر سال محصولات غذایی خود را به بازارهای جهانی به خصوص عراق و عمان صادر می‌کند.

البته لازم به ذکر است این حقیقت را بیان کنیم که این شاخه از صنعت، سهم اندکی در تولیدات خالص داخلی این کشور دارد. در سال‌های اخیر بخش زیادی از فعالان صنعت غذا، برای سرمایه‌گذاری در ارتقای کیفی محصولات و بازاریابی محصولات جهت عرضه به بازارهای خارجی وارد عمل شدند.

مهم‌ترین صنایع تولیدی ایران

از مهم‌ترین تولیدات ایران می‌توانیم به صنعت فولاد و صنعت خودرو اشاره کنیم. صنعت خودروی ایران از نظر بزرگی در جایگاه دوم خاورمیانه قرار گرفته است و سالانه بالغ بر یک میلیون دستگاه خودرو برای بازار تولید و عرضه می‌شود.

اما ظرفیت تولید خودرو در این صنعت 1.5 میلیون دستگاه در پیک تولیدات هست. ایران بعد از کشور چین، بیشترین نرخ رشد تولید خودرو در فاصله سال‌های 1388 تا 1393 را داشته است.

صنعت نفت

ایران خوشبختانه دارای ذخایر نفت و گاز طبیعی است و چهارمین تولید کننده قدرتمند اوپک محسوب می‌شود! سرمایه‌گذاری ایران در تولید محصولات گاز طبیعی به ویژه در حوزه پارس جنوبی باعث شده است که این کشور به یکی از عناصر مؤثر بازار گاز دنیا تبدیل شود.